İngiltere evlilik vizesi

10 Günde Başarı Öyküsü

Gokalp GEÇKİN

İngiltere aile birleşimi  sınavına hazırlık süreci

Soru; kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

Gökalp; tabi ki, ismim Gökalp GEÇKİN, Tunceliliyim,1983 doğumluyum, üniversite mezunuyum ve grafikerim.

Soru; ingiltere aile birleşimi sınavına neden hazırlandınız ?

-Eşimle yeni evlendik sayılır ve evlilikten önce de ben ingiltere evlilik vizesiyle ingiltereye yerleşeceğimi bildiğim için bu sınavı araştırmıştım ve ielts lifeskills a1 sınavına gireceğimi biliyordum. Bu nedenle bir araştırmaya yapmaya başladım google ve youtube dan araştırdım bilgisayarla aram iyi olduğu için 1 yıl süremi aldı bu sınav için hazırlanmam. Ve yaşadığım olumsuz tecrübeler.

Soru; ingiltere aile birleşim sınavına kaç defa girdiniz ve nasıl bir eğitim aldınız ?

-Daha önceden bir kaç yerle görüştüm isim vermeyeyim ( gülüyor…)  ancak ikna olmadığımı  söyleyebilirim. Toplamda 3 kez girdim, ikisi british councılda ilki idp de istanbuldaydı. İlk sınavda çok heyecanlıydım neyle karışılacağımı bilmiyordum. Bu sınava girmeden önce 6 aylık bir genel ingilizce kursuna gitmiştim. Amerikan life da ancak istediğim gibi hazırlanamadım. Burada sınavla ilgisiz şeylerden bahsettiler ve sınav hakim değillerdi. Sınava burada hazırlanmayı düşünen aday arkadaşlara şunu söyleyeyim kesinlikle sınava hazırlanırken doğru yer için beklesinler, acele etmesinler.  İlk girişim fiyaskoydu hoca ingiliz aksanlı konuştuğu için hiç bir şey anlamadım nerdeyse.

İkinci girişimde karşımda konuşan öğrenci çok iyi biliyordu ve british councıl da biraz gerilmiştim. Açıkçası karşımda ki öğrenci de yüklenince ben o arada kendimi kötü hissettim ve gözlerim karardı. Sınavın ortasında düştüğümü hatırlıyorum bayılmışım( gülüyor…) o sınavda öylece iptal oldu ve başarısız oldum.

Soru ; bir çok aile birleşimi kurumuyla görüşmüşsünüz neden hemen ikna olmadınız ?

Çünkü araştırdıkça birbirleriyle çelişen kurumlar ve kişiler gördüm bir kere şunu söylemeliyim sınava hakim değillerdi. Daha sınav süresini dahi bilmeyen kurumlar vardı.

Soru; son girişiniz de değişen neydi ve mehmet hocayla nasıl tanıştınız ?

Mehmet hocayla tanışmam biraz şans eseri oldu. Youtubedan videolarını gördüm orada bahsettiği şeyler benim yaşadığım sıkıntılardı. Bu nedenle ilgimi çekti. Sonra kendisini aradım ve telefonda beni 30 dk boyunca bilgilendirdi, yorulmadan anlattı bütün detayları. İçim çok rahat olarak söylemeliyim ki Mehmet bey sınavın her detayını kesinlikle çok iyi biliyor ve motive ediyor sınava da sizi buna göre hazırlıyor. Yaşadığım bütün olumsuzlukları unuttum ve her şeyden önce bir arkadaş gibi yaklaştı, beni anladı. Tamamen ingiltere aile birleşimi sınav formatına uygun bir eğitim aldım. 10 gün ve her gün 6-7 saat ders yaptık, hiç izin günü olmadan yoğun ve güzel bi tempoyla çalıştık.

 Sonuç olarak 10 gün eğitimin sonunda Mehmet beyle girişimde başarılı oldum sınavdan çıktığım anda bile kazandığımı biliyordum kendimden emindim ve özgüvenli olarak girmiştim sınava, kendisine tekrar çok teşekkür ederim.


Leave a Reply

Call Now ButtonArayın Sorun
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
YouTube
YouTube
Instagram
×